Koulutustilastot ja graafit
Teknologiateollisuuden henkilöstön osaamistaso on noussut viime vuosina voimakkaasti. Tämä näkyy myös henkilöstön koulutusrakenteen muutoksissa. Tutkintoja suorittaneiden osuus on kasvanut ja kasvu on kohdistunut erityisesti korkeakoulututkinnon suorittaneisiin. Miltei 60 % henkilöstön tutkinnoista on tekniikan alalta.
Teknologiateollisuuden henkilöstön ikärakenne vaihtelee eri toimialoilla. Erityisesti kone- ja metallituoteteollisuudesta ja metallien jalostuksesta on tulevina vuosina siirtymässä eläkkeelle suuri joukko tuotannon osaajia.
Teknologiateollisuudelle keskeisimpiä opintoaloja ovat kone-, metalli- ja energiatekniikka, sähkö- ja automaatiotekniikka, tieto- ja tietoliikennetekniikka sekä tietojenkäsittely koulutusasteesta riippumatta. Teknologiateollisuus työllistää jopa yli puolet näiden alojen tutkinnon suorittaneista työllisistä, mutta heille on kysyntää myös muilla aloilla heti valmistuttuaan. Nykyiset opiskelijamäärät ja tutkinnot eivät kaikilta osin riitä korvaamaan ikääntymisestä aiheutuvaa henkilöstövajetta, kun otetaan huomioon myös muiden alojen tarpeet.
Graafit 2 (pdf) Koulutustilastot: Teknologiateollisuus eräitä tutkintoja suorittaneiden työllistäjänä ja suoritetut tutkinnot
Teknologiateollisuudelle tärkeiden tekniikan opintoalojen suosio on viime vuosina kehittynyt eri tavoin koulutusasteesta riippuen. Toisella asteella kone- ja metallialan ensisijaishakijoiden määrällä mitatun vetovoiman useamman vuoden ilahduttava kasvu taittui jo vuonna 2008. Ammattikorkeakouluasteella ensisijaishakijoiden määrä suhteessa valittuihin nousi jo vuonna 2009 kaikilla teknologiateollisuuden keskeisillä koulutusaloilla. Yliopistotasolla ensisijaishakijoiden määrä suhteessa valittuihin jatkoi kasvuaan kaikilla teknologiateollisuuden koulutusaloilla.
Graafit 3 (pdf) Koulutustilastot: Hakeutuminen eräisiin tekniikan alojen ja teitojenkäsittelyalan opintoihin
Naiset muodostavat teknologiateollisuuden keskeisten tekniikan opintoalojen uusista opiskelijoista edelleen selvän vähemmistön. Pääsääntöisesti naisten osuus on suurin yliopistokoulutuksessa alasta riippumatta ja tietojenkäsittelyalalla koulutusasteesta riippumatta. Viime vuosina naisten osuus tietojenkäsittelyalan uusista opiskelijoista on kuitenkin supistunut erityisesti ammattikorkeakouluissa ja toisella asteella. Muilla aloilla kehitys on ollut varsin tasaista. Poikkeuksen tekee kone- ja metallialan toisen asteen koulutus, jossa naisten osuus uusista opiskelijoista on lupaavasti kasvanut.






