Teknologiateollisuus
Ryhmät, yhdistykset ja asiakassektorit / Toimialayhdistykset / Terveysteknologian Liitto ry / Kuvia / TIEDOTE 21.6.2010: Toimiala selvisi lamasta vähällä
Tulosta Print

 

TIEDOTE 21.6.2010

 

TERVEYSTEKNOLOGIAN TEOLLISUUS SELVISI LAMASTA VÄHÄLLÄ

 

Suomen terveysteknologian teollisuuden laitteiden ja tarvikkeiden tuotannon ja viennin pitkään jatkunut kasvu pysähtyi 2009 ja sen arvo kääntyi yhdeksän prosentin laskuun. Terveysteknologian liiton, FiHTAn toiminnanjohtaja Terhi Kajaste sanoo, että alamäki oli kuitenkin loiva, kun sitä vertaa tullin tilastoimaan korkean teknologian teollisuuden kokonaistilanteeseen.

 

”Tämä teollisuudenala, johon myös terveysteknologia kuuluu, laski 45 prosenttia vuonna 2009”, Kajaste kertoo.

 

Eniten, noin 20 prosenttia, terveysteknologiassa väheni sähkökäyttöisten diagnoosi- ja valvontalaitteiden sekä röntgenlaitteiden vienti. Lääkintäkalusteiden vientiarvo laski 12 prosenttia.

 

In vitro-diagnostiikan (IVD) tutkimusvälineiden ja reagenssin vientikysyntä sen sijaan kehittyi hyvin. Viennin arvo kasvoi seitsemän prosenttia ja kotimaisen tuotannon arvo 11 prosenttia.

 

Kotimainen kysyntä kasvoi lähes kaikissa teollisuudenalan pääryhmissä.

 

Kaksijakoinen vuosi

 

Tutkija Harri Luukkanen Eco-Intelli Ky:stä kuvaa vuotta 2009 kaksijakoiseksi. Luukkanen on koonnut vuotta 2009 koskevat tilastotiedot FiHTAn toimeksiannosta.

 

”IVD-reagensseja lukuun ottamatta vuosi oli vientiin keskittyville terveysteknologian teollisuusyrityksille haastava, kun taas kotimaan- ja tuontikauppaa tekevien yritysten kauppa kävi paremmin kuin koskaan aikaisemmin”, Luukkanen sanoo.

 

Terveydenhuollon tuotteita valmistava teollisuus Suomessa oli monilla mittareilla laskien kasvussa vuoteen 2008 saakka, mutta viennin vähentyminen käänsi kehityssuunnan vuonna 2009 huonompaan. Silti Suomen viennin arvo ylsi vuonna 2009 yhteensä 919 miljoonaan euroon ja vastaavasti teollisuuden tuotannon arvo 838 miljoonaan euroon.

 

”Syksyllä 2008 alkanut kansainvälinen finanssikriisi, ja sitä seuranneet talouden lama ja julkisen vallan säästötoimet ovat vähentäneet erityisesti terveysteknologian investointilaitteistojen kysyntää”, Luukkanen sanoo.

 

USA on ylivoimaisesti tärkein EU:n ulkopuolinen markkina-alue, sillä sinne vietiin kaikkiaan noin 150 miljoonan euron arvosta suomalaisia terveydenhoidon tekniikan tuotteita ja noin 17 prosenttia koko toimialan viennin arvosta. EU-alueen osuus Suomen terveysteknologian teollisuuden viennistä oli 337 miljoonaa euroa eli 37 prosenttia.

 

Harri Luukkanen arvelee, että USA:n terveydenhoitolain uudistus on voinut hillitä amerikkalaisten investointeja terveydenhoidon välineisiin, sillä lain tarkoitus on terveydenhoidon suuremman kattavuuden lisäksi säästää valtion menoja.

 

Yhden vuoden (2009) vienti- ja tuotantolukujen perusteella ei voi sanoa, että Suomessa olisi kyse pysyvästä käänteestä. Paremminkin viennin ja tuotannon arvon lasku heijastaa markkinoiden käännettä. Suomen muun vientiteollisuuden suhdannekuvaan verrattuna lääkintätekniikan teollisuuden toimialan vuosi 2009 meni melko tyydyttävästi.

 

 

Lisätietoja

 

Harri Luukkanen: etunimi.sukunimi@welho.com 

Terhi Kajaste, etunimi.sukunimi@teknologiateollisuus.fi, 050 576 5536

www.fihta.fi

 

Vuotta 2009 esittäviä graafisia kuvaajia löytyy tämän linkin kautta >>

 

 

 


Jaa linkki

 
 

Extranet




Muista kirjautumiseni tässä tietokoneessa.
 

Unohtuiko salasana?
Hae tunnuksia

Toimipisteet

 

Suhdanteet ja tilastot



Teknologiateollisuus ry, Eteläranta 10, PL 10, 00131 HELSINKI, Puh. (09) 192 31, faksi (09) 624 462 Copyright (c) Teknologiateollisuus ry 2012

Palaute SULJE
 
Tällä lomakkeella voitte lähettää palautetta, kysymyksiä tai yhteydenottopyynnön Teknologiateollisuudelle. Täyttäkää alla olevat kentät. Jättämällä myös yhteystietonne, otamme teihin yhteyttä mahdollisimman pian.

Haluan lähettää:
Palautetta
Kysymyksen
Yhteydenottopyynnön



Jos haluat että palaamme asiaan niin jätä myös yhteystietosi.
Nimi:
Sähköpostiosoite:
Puhelinnumero: