- Osaamisen johtaminen uutiskirjeet
- Koulutuspolitiikka
- Osaamistarpeet ja tilastot
- Korkeakouluyhteistyö
- Ammattiosaaminen ja koulutus
- Teknologiateollisuuden vetovoiman parantaminen
- Aikuis- ja täydennyskoulutus
- Esittelyvideot
- e-Skills 2012
Palveluliiketoiminta edellyttää kokonaisvaltaista hankintaa
Makron on lahtelainen kone- ja metallituoteteollisuuden kokonaistoimittaja, joka tarjoaa asiakkailleen sekä laitteiden valmistusta että kone- ja automaatiosuunnittelua, sähköistystä, asennusta, kunnossapitoa ja varaosahuoltoa. Pisimmälle palveluliiketoiminnassaan Makron on yltänyt muutamien asiakkaiden kanssa, joille se jopa hinnoittelee tuotteet suoraan asiakkaiden järjestelmään.
”Todellinen kumppanuus on sitä, että hoidamme asiakkaillemme tietyn kokonaisuuden alusta loppuun saakka ilman, että jokaista vaihetta tarvitsee neuvotella erikseen. Samanlaiseen kumppanuuteen haluamme päästä omien alihankkijoidemme kanssa. Sen sijaan, että tarvittaisiin monta ostajaa, lukuisia tarjouskierroksia, useita neuvotteluja ja tarkistuksia joka välissä, on päästävä kokonaisvaltaisempaan kumppanuuteen”, sanoo toimitusjohtaja Kimmo Kiviniemi.
Makronilla hankinnat ovat strateginen asia, joka on osa koko liiketoiminnan strategista johtamista. Kiviniemi uskoo, että hankintojen järkeistäminen säästää aikaa ja vaivaa sekä toimittajalta että asiakkaalta. Myös toimitusajat saadaan lyhenemään ja tuottavuus lisääntymään.
”Hankintatoimen kehittäminen on mukana strategiaprosessissamme. Tavoitteena on saada hankintatoimella aikaan kustannussäästöjä sekä ketteryyttä ja sitä kautta kilpailuetua.”
Verkostoitumista kokonaisuuksien ympärille
Hankinta tulee Kiviniemen mukaan olemaan tulevaisuudessa yhä enemmän ulkoisten resurssien hoitamista, ei niinkään ostamista. Jotta liiketoiminta tuottaisi kustannushyötyä ja kilpailuetua, itse on oltava entistä ketterämpi ja verkostoiduttava eteenpäin. Kaikkea ei kannata tehdä itse.
”Hankinta on Makronille erittäin tärkeää. Siihen sitoutuu noin 60 % kustannuksistamme. Pyrimme muun muassa rakentamaan omaa toimittajaverkostoa vähitellen myös edullisemman kustannustason maihin ja saamaan säästöjä niiden tuotteiden valmistamiseen, joita ei kannata tehdä kotimaassa.”
Hankintaprosessin uudistaminen on merkinnyt Makronissa muun muassa entistä suurempien kokonaisuuksien ostamista. Jokaista asiaa ei osteta enää erikseen eikä jokaisen erillisen osan tuotantoa valvota erikseen. Sen sijaan etsitään toimittajia, jotka pystyvät tuottamaan suurempia kokonaisuuksia kerralla. Samalla voidaan nähdä tuotteiden koko kustannusketju kerralla.
”Hankintatoimeen olisi saatava liitettyä laatuprosessi, joka lähtee siitä, että kokonaisuus on kerralla kunnossa. Teollisuudessa tiedostetaan kyllä tämä tavoite, mutta järjestelmien ja yhteistyön kehittämiseen ei aina ole riittävästi kärsivällisyyttä”, Kiviniemi toteaa.
Monta näkökulmaa hankintaan
Makronin johtoryhmä on sitoutunut vahvasti hankintojen kehittämiseen. Hankintapäällikkö kuuluu johtoryhmään, ja hankintaraportit käydään läpi jokaisessa johtoryhmän kokouksessa. Raporteissa seurataan muun muassa toimittajien toimitusaikoja, laatupuutekustannuksia ja syntyviä kustannussäästöjä.
Hankinnat ovat ajankohtainen aihe myös Makronin sidosryhmäympäristössä. Makron on mukana Lahden alueen kone- ja metallituote- sekä elektroniikkateollisuuden yritysten mekatroniikkaklusterissa. Se on ennen kaikkea tapaamis- ja ajatustenvaihtofoorumi, ja Kiviniemi kertoo siellä keskusteltavan usein myös hankinnoista.
Makronin hankinnoissa kulkevat mukana myös kestävän kehityksen periaatteet ennen kaikkea logistiikan näkökulmasta. Hankintoja arvioidaan sen mukaan, miten pitkiä matkoja tavaroita joudutaan kuljettamaan.
”Ihanteellista olisi, jos pystyisimme tuottamaan Suomessa sellaisia tuotteita, joiden raaka-aineet saadaan Euroopasta ja joita myös käytetään Euroopan ja esimerkiksi Venäjän alueella.”
Kustannusymmärrystä ja neuvottelutaitoja
Ostettavan teknologian ja tuotantoprosessien ymmärtäminen on hankinnoissa toki tärkeää, mutta sitäkin enemmän hankintojen hyvä hoitaminen edellyttää Kiviniemen mielestä ymmärrystä kustannusten muodostumisesta. Aivan samoin kuin myynnissä, myös ostossa viimeisellä rivillä näkyvät viime kädessä säästöt.
”Hankintoja tehtäessä on osattava arvioida, mikä on haluttu tuotteen taso ja mistä sitä tasoa kannattaa ostaa. Tämä edellyttää muun muassa kykyä tulkita laatujärjestelmiä”, Kiviniemi pohtii.
Lisäksi tarvitaan sosiaalista lahjakkuutta ja neuvottelutaitoja. Myös kielitaito on entistä tärkeämpää, kun hankinta- ja asiakasverkostot ulottuvat kotimaan rajojen ulkopuolelle.
Hankintoihin kuuluvien perusasioiden kuten sopimusjuridiikan sekä maksu-, toimitus- ja kuljetusehtojen pitää tietenkin olla hallinnassa. Ne ovat kuitenkin asioita, joiden varmistamisessa voi ja kannattaakin käyttää asiantuntijapalveluita. Sopimusjuridiikka ei saa olla pääasia hankinnoissa, mutta aina pitää varmistaa, että kaikki on juridisesti kunnossa.
Makron päivittää hankintahenkilöstönsä osaamista aina tarpeen vaatiessa aiheeseen liittyvillä kursseilla ja koulutusohjelmilla.
”Koulutustarjontaa on paljon, mutta yhtä tärkeää kuin kouluttautuminen on myös yrityksen sisäinen mentorointi. On tärkeää, että vanhemmalla väellä oleva hiljainen tieto saadaan siirtymään myös nuoremmille”, Kiviniemi toteaa.






